Dombi Mézmanufaktúra

  • Kezdőlap
  • Webshop
  • Szállítási információk
  • Kapcsolat

Mézről, méhekről


A mézről
A méz kristályosodása
Méz jótékony hatásai és felhasználása



A mézről

Virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. Mai ismereteink alapján a méz közel 70-féle gyógy-, és fiziológiai hatással bír. A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, és szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok. 81%-ban főleg monoszacharid cukrot tartalmaz. 22 féle makro-, és mikroelem található benne. Elsősorban C-, és B-vitamin, folsav és nikotinsav a leglényegesebb vitamintartalma. Rendkívül magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát. Az enzimek lebomlása 45°C hőmérséklet felett megindul. Modern világunkban létfontosságúvá válik a méz, mert alig van tiszta élelmiszer, amiből az emberi szervezet pótolhatná a szükséges anyagokat a szervezet és a sejtek működéséhez. Javallott: szívbetegségek, gyomorhurut, légcsőhurut, pajzsmirigy bántalmak (elégtelenség), sebek kezelésére. Ellenjavallt: cukorbetegség, pajzsmirigy-túlműködés, az agyalapi mirigy túlműködése, allergia és gyomorsav-túltengés esetén.

A méz körülbelül 190 féle tápanyagot tartalmaz: többek között 19 aminosavat, 33 ásványi anyagot, 11 vitamint és enzimeket.
Rendkívül értékes táplálék, szőlő- és gyümölcscukrot tartalmaz, amely molekulaszerkezetének minden átalakítása nélkül beépíthető a szervezetbe. Kalóriaértéke nagy. Megtalálhatók benne a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek: kalcium, foszfor, magnézium, klór, nátrium, kén, jód, vas, kobalt, réz, cink, kadmium, mangán, alumínium, stb. amelyek igen fontos szerepet játszanak az életfolyamatokban. A méz kitűnő energiaforrás, cukrai egyszerűen, könnyen felszívódnak, a répa- és nádcukorral ellentétben baktériumölő hatással bírnak. Támogatja az emésztést, a szervezet méregtelenítését, a vízkiválasztást. Enyhe hashajtó, és nyugtató hatású. A méz nem okoz fogszuvasodást, mivel fertőtlenítő anyagai gátolják annak megindulását. A méz a természet ajándéka, természetes antibiotikum, az immunrendszert erősíti, a nyálkahártyát fertőtleníti. A mézet az ősidők óta gyógyító anyagnak tartották és élvezeti értékét is nagyra becsülték. A tudomány a mézet és a virágport tartja az egyetlen olyan természetes tápanyagnak, amely minden a szervezet számára létfontosságú anyagokat tartalmaz.

A méz szabályozza a szívműködést, vérkeringést, óvja a vesét és a májat. Serkentően hat az izmok működésére, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása van. A legújabb kutatások szerint vérnyomást csökkentő hatása is van, s fékezheti a rák elterjedését a szervezeten belül. A méznek zúzott, vágott és égési sebek, gyulladások gyógyításakor tapasztalt baktériumölő hatását már ősidők óta ismerik. A méz rendszeres fogyasztása teljesítménynövekedést, a szervezet jó kondícióját, betegségekkel szembeni ellenállóságát eredményezi.

A méz egyedülállóan hasznos táplálék, amely az édesanyák (várandósok és szoptatósok kiemelten) és kisgyermekek táplálásában fokozott jelentőségű. Orvosi vélemény szerint, egy éves kor alatt ne adjunk kisgyermekeknek! Gyermekkorban a testi fejlődés meghatározza a felnőtt életminőséget, képességeket is, ilyenkor segíthető a legjobban a fejlődés. Betegségekkel szembeni ellenálló képesség nagymértékben növelhető, ha a gyermek rendszeresen mézet fogyaszt, mert a gyermekközösségekben (óvoda, iskola) a felső légúti megbetegedések a leggyakoribbak. A méz segíti a gyógyulást, a légúti megbetegedések kiváló gyógyítója.

A méz fekvőbetegek, műtét után lábadozók számára nemcsak az erőnlétet biztosítja, de az emésztést is természetes módon fokozza. A méz gyors felszívódása lehetővé teszi, hogy a nagyon fáradt, akár súlyos betegek is, valamint dohányosok frissességet, energiát kapjanak azonnal a méz fogyasztásával. Alkoholbetegeknek, alkoholról, dohányzásról leszokóban levők számára a méz, elősegíti a leszokást, energizál. A méz javítja a betegek étvágyát.

A nehéz fizikai munkát végzők, sportolók számára is jótékony hatással bír, a méz gyorsan és egyedülállóan táplálja az izmokat, növeli a testi erőt. A méz segít leküzdeni a fáradtságot. Aki nagy megterhelés alatt áll, hasznára lehet a szellemi és fizikai felfrissüléshez a mézfogyasztás.
A méz segít termelni az oxigén szállításáért felelős hemoglobint a vérben, ezzel javítja a test oxigénnel való ellátottságát.

Az ülő munkát végzők számára is hasznos a rendszeres mézfogyasztás.
Az ülő munka következtében lelassul az anyagcsere: enyhén hashajtó hatású a méz, ami nem hasmenést jelent, hanem egészséges, napi székletet, tehát a méregtelenítés fokozódik használatával. A szellemi munkában kimerült tudatot, testet kiválóan felfrissíti.



A méz kristályosodása
A méz túltelített, magas gyümölcs és szőlőcukor tartalmú oldat. Állaga, illetve kristályosodása a méz fajtájától, a tárolás hőmérsékletétől és időtartamától is függ. Egyes mézfajták, a repce-, mustár-, gyümölcsvirág-méz, valamint a hárs- és a napraforgóméz viszonylag gyorsan kristályosodnak, míg mások lényegesen lassabban (akác, selyemfű).

Az arányában nagyobb glükóz (szőlőcukor) tartalom a kristályosodást elősegíti (pl:repce), míg a fruktóz (gyümölcscukor) nagyobb aránya lassítja, gátolja a kristályosodást. A kristályosodott méz beltartalmi értékéből nem veszít, egyéni ízlés, megszokás szerint csak az élvezeti értéket befolyásolhatja. Az igazi méz fruktóz, glukóz arányától függően kristályosodik, ami természetes jelenség, mutathatja annak ,,eredetiségét”. A pasztőrizált, magas hőmérsékleten kezelt méz (,,ipari”) biztosan nem kristályosodik, de ebben az esetben már az összes hasznos és ható anyag, enzim lebomlott… 

A kristályosodott mézeket 40-42 celsius fokos vízfürdőben újra folyékonnyá tehetjük, így beltartalmi értékükből sem veszítenek.





Méz jótékony hatásai és felhasználása


A méz igazi kincsestár különleges tápanyagokat tartalmaz, rengeteg dolgot orvosol, és még a szépségápolásban is hasznát vehetjük - eláruljuk, mindezt hogyan használhatod ki magad is.



Hogyan gyógyíts a mézzel?


Égési sérülések
- Kend be bőségesen mézzel a megégett bőrfelületet. Lehűti, nyugtatja, és gyors gyógyulást eredményez sebesedés nélkül. A baktériumok képtelenek túlélni a mézben.

Álmatlanság
- Egy szűk evőkanálnyi méz egy bögre meleg tejben elkeverve csodákat tesz, igazi nyugtató.

Hiperaktivitás
- Mindenben helyettesítsd a cukrot mézzel. A finomított cukor teljesen felpörgeti a szervezetet, megfosztja az idegrendszert a vitaminoktól, és akár viselkedési zavarokat is okoz, viszont tápértéke egyáltalán nincs.

Ágybavizelés
- Egy teáskanálnyi méz lefekvés előtt segít a vízvisszatartásban, és nyugtatólag hat a félelmekkel szemben.

Orrdugulás
- Egy szűk evőkanál mézet oldj fel Egy kisebb lábos vízben, és inhalálj vele törölköző alatt. Nagyon hatékony!


Kimerültség - Az ókori görög sportolók is mézet fogyasztottak az állóképességük javítására versenyek előtt, és a regenerálódásra versenyzés után. Oldj fel egy rész mézet négy rész vízben, majd tartsd a hűtőben, és abból kortyolgass egy-egy kanálnyit.

Mélytisztító arcra
- Keverj el egy rész mézet egy rész zabliszttel, és kend fel az arcodra. Hagyd hatni fél órát, majd mosd le. Pattanásos, aknés bőrrel csodát tesz.

Hajkondicionáló
- Keverj el egy rész mézet egy rész olívaolajjal, dörzsöld be a hajba, majd csavard meleg törölközőbe. Hagyd rajta legalább tíz percig, és öblítsd ki. Nagyon jót tesz a fejbőrnek is, fényes, rugalmas lesz tőle a hajad.

Izületi gyulladás
- Keverj el egy rész mézet egy rész almaecettel, majd higítsd fel vízzel ízlés szerint. Javítja az emésztést, és a fogyást is segíti.

Torokfájás
- Egy teáskanál mézet olvassz meg a szádban, majd csurgasd le a torkodon. Enyhíti a gyulladást.

Stressz
- A vízben feloldott méz stabilizáló hatással bír. Egy rész mézet oldj fel négy rész vízben.

Tartósítószer
- Ha cukor helyett mézet használsz a süteményekben, tovább maradnak frissek. A recept folyadéktartalmát csökkentsd egyötödével, hogy a méz mennyiségét kompenzáld.


Babáknak - Egy éves kor felett keverd az ételébe, esetleg az italába: négy teáskanállal adj egy üveghez. Minél "darabosabb" a mozgása, annál több mézet érdemes adni a babának. Amikor jön a foga, bedörzsölheted az ínyét tiszta mézzel, ez nyugtatja és helyi érzéstelenítő hatása is van.

Csontritkulás
- A kutatások szerint napi egy teáskanál méz segíti a kalcium felszívódását, így megelőzi a csontritkulást. 50 felett mindenkinek hasznos lenne naponta mézet fogyasztania.

Migrén
- Egy evőkanálnyi mézet oldj fel fél pohár meleg vízben. Apránként kortyolgasd el, amikor épp rád törne a migrén, és ha szükséges, ismételd meg 20 perccel később.

Szemgyulladás
- Egy rész mézet oldj fel egy rész meleg vízben. Amikor kihűlt, ezzel borogasd a szemed.


Hosszú élet - Érdekes tény, hogy a méhészek között fordul elő a legkevesebb rákos és izületi gyulladásos megbetegedés az összes szakma közül az egész világon. A rendszeres mézfogyasztók pedig a leghosszabb életű emberek közé tartoznak.

Köhögés elleni szirup mézből - Alaposan keverj össze 15 dkg mézet és két citrom levét.
(Forrás: nemzetihirhalo.hu) 



KÖSZÖNJÜK MAGYARORSZÁG KORMÁNYA TÁMOGATÁSÁT.

Október 11-13-án újra Kürtőskalács Fesztivál a Városligetben!